10 faktů o vodě a módě, které vás překvapí

22. března byl světový den vody. Vzácný element, který je všude kolem nás. I lidské tělo ji obsahuje – dokonce celých 70 %. Voda reaguje na pozitivní i negativní energii vytvářením zvláštních mřížek uvnitř a dokáže být životadárná i mrtvá. Na planetě Zemi každoročně spadnou miliardy sněhových vloček, z nichž žádná není stejná. A někteří dokonce tvrdí, že voda funguje jako celosvětová komunikační síť – takový přírodní world wide web. 🙂

Věděli jste o vodě i tohle?

– Módní průmysl má druhou největší spotřebu vody na světě. (zdroj: Business Vibes)

– Komplexní šetření Greenpeace odhalilo, že většina oblečení od velkých konvenčních značek jako GAP, Vero Moda a Calvin Klein, které Greenpeace testovalo, obsahovalo nebezpečné chemikálie. Po vypuštění do vodních cest se některé z těchto chemikálií rozkládají na hormonální disruptory a dokonce i rakovinotvorné sloučeniny. (zdroj: Water World)

– Studie z Cambdrige University objevila, že textilní průmysl používá asi 70 milionů tun vody. (zdroj: Dosomething)

– V roce 2010 byl textilní průmysl označen jako třetí na světě v objemu vypuštěné odpadní vody? Šlo o 2,5 bilionu tun vody za rok. (zdroj: Treehugger)

– Na výrobu jednoho páru kvalitních džínů se spotřebuje 3480 litrů vody (to je 53 sedmiminutových sprch). (zdroj: Buddha Jeans)

– Bavlna představuje celých 90 % přírodních vláken používaných v textilním průmyslu. Bavlníkové keříky spotřebují okolo 30 000 litrů vody, aby na nich vyrostl 1kg bavlněných vláken. A na jedno tričko se spotřebuje přibližně 2 700 litrů vody. (zdroj: Heal Yourself Magazine)

– Aralské jezero se za posledních pár desítek let zmenšilo o 3/4 původní rozlohy poté, co byla odkloněna většina vody z dvou přitékajících řek na blízké bavlníkové plantáže. (zdroj: Make Do and Mend)

– 17-20% světového znečištění vod z průmyslové činnosti pochází z konvenčního textilního průmyslu. (zdroj: Heal Yourself Magazine)

– Rychloobrátkový módní průmysl ovlivňuje celosvětový stav vod používáním pesticidů při pěstování a odpadní vodou při výrobě a z praní v domácnostech. (zdroj: The Guardian)

– Celých 40 % čínské povrchové vody je považováno za znečištěné. (zdroj: Greenpeace)

 

Tolik a mnohem více dokáže změnit dobrá volba textilního výrobku.

Každý Váš malý nákup pomáhá velké změně ve světě.

 Užívejme a važme si vody. 🙂

Vodopád kdesi na Moravě (foto Tomáš Šereda)

Vodopád kdesi na Moravě (foto Tomáš Šereda)

————————-